SPLITSKO-MAKARSKA NADBISKUPIJA
KATEHETSKI URED

Poljana Kneza Trpimira 7 21 000 Split
021/407-514 Faks: 021/ 407-524
katehetski.ured@st.htnet.hr
KATEHEZE

__________________________________________________________________________
II. tematska cjelina četvrtog razreda srednje škole:

SAKRAMENTI KRŠĆANSKE INICIJACIJE

     11. nastavna jedinica:

LITURGIJSKA GODINA I LITURGIJSKI PROSTOR

Odgojno-obrazovni ciljevi:
upoznati učenike s općim pojmovima vezanim uz liturgijsku godinu i liturgijski prostor
shvatiti da je Krist središte liturgijskih događanja
doživjeti važnost i vrijednost određenih blagdana
zauzimanje za ljepotu liturgije
Metodički pristup: predavačko-prikazivački
Oblici rada: frontalni, pojedinačni
Metodički postupci: molitveni govor, igra asocijacija, usmeno izlaganje, usmeno i pismeno izražavanje
Nastavna sredstva i pomagala (mediji) : Udžbenik «Na izvorima» , ploča, bilježnica, slika liturgijske godine i liturgijskog prostora

Globalna struktura i tijek sata:

UVODNI DIO:

1.1. Molitveni početak:
Bože, koji zauvijek živiš, koji si bez početka i bez svršetka, Stvoritelj svega, daj da u ovoj godini, koju ti posvećujemo, proživimo mirne dane, te donesemo obilan plod dobrih djela. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

1.2. Motivacija:
Igrom asocijacija uvesti učenike u nastavni sat. Učenici otkrivaju pojedina polja i pogađaju rješenje stupca i konačno rješenje.

red

A

B

C

1.

Prva nedjelja došašća

Pepelnica

Blagdan Krista Kralja

2.

Božić

Cvjetnica

Blagdan Presvetog Trojstva

3.

Bogojavljenje

Duhovi

Tijelovo

rj

Božićno vrijeme

Uskrsno vrijeme

Vrijeme kroz godinu

L i t u r g i j s k a (crkvena) g o d i n a

GLAVNI DIO
2.1. Obrada sadržaja:
Na velikom hamer papiru nacrtati liturgijsku godinu i liturgijski prostor (ili sve to nacrtati/kopirati na prozirnicu). Potom učenicima objasniti strukturu i podjelu liturgijske godine:

Što je liturgijska ili crkvena godina?
Kada započinje, a kada završava liturgijska godina?
Kako se dijeli liturgijska godina?
Što slavimo kroz tijek liturgijske godine?

2.2. Analiza i razgovor:

Učenici dobivaju pitanja na koja trebaju odgovoriti usmeno po redovima kako sjede.

Koji ti je dio liturgijske godine najdraži? Zašto?
Gdje obično sjediš ili stojiš u liturgijskom prostoru? Zašto?
Koji predmet posebno uočavaš u svetoj misi? Zašto?

ZAKLJUČNI DIO

3.1. Sistematizacija:

Učenicima podijeliti sliku liturgijske godine i liturgijskog prostora koji će oni zalijepiti u bilježnicu. U udžbeniku «Na izvorima» (str. 88-90 i 93) nalaze se tražene slike.

3.2. Aktualizacija:

Razgovarati s učenicima o njihovom poznavanju liturgijske godine:
U kojem se dijelu liturgijske godine sada nalazimo?
Koja boja u liturgijskom ruhu prevladava?
Što ona simbolizira?
Koji veliki blagdan uskoro slavimo?
Koje je njegovo značenje u vjerničkom životu?

3.3. Molitveni završetak:

Neka te blagoslovi Gospodin i neka te čuva! Neka te Gospodin licem svojim obasja, milostiv ti bude! Neka pogled svoj Gospodin svrati na te i mir ti donese! Amen.

Slava Ocu...