|
__________________________________________________________________________
II. tematska cjelina četvrtog razreda srednje škole:
SAKRAMENTI KRŠĆANSKE INICIJACIJE
6. nastavna jedinica:
EUHARISTIJA - SAKRAMENT LJUBAVI
Odgojno-obrazovni ciljevi:
pomoći učenicima da se osobno susretnu s biblijskim tekstom kako bi što dublje doživjeli njegovu bremenitost i poruku
otkriti dar euharistije kao svjetlo i snagu za svoj svagdanji život
potaknuti učenike na djelotvornu ljubav, vjernost i iskrenost u svakodnevnom životu
Metodički pristup: kombinirani (interpretacijsko-problemsko-stvaralački)
Oblici rada: individualni, frontalni, rad u skupinama, plenarni
Metodički postupci: meditativno izražavanje, slušanje glazbe, pjevanje, semantičko oživljavanje ključnih riječi, evociranje osobnih iskustava, usmeno izražavanje, igra svjetla, izražajno čitanje, razgovor, pripovijedanje, likovni scenarij, bibliodrama
Nastavna sredstva i pomagala (mediji): kazeta ili CD, razlomljeni kruh (na ukusno pripremljenom dominirajućem mjestu u razredu), svjetlo – svijeće, biblijski tekst (Lk 24, 13-35), boje (flomasteri), hamer papir, papiri i olovke za rad u skupini, meditativni tekstovi
Globalna struktura i tijek sata:
UVODNI DIO:
1.1. Meditativno-molitveni početak (čitanje uz tihu glazbu):
«I gle, dvojica su od njih toga istog dana putovala u selo koje se zove Emaus, udaljeno od Jeruzalem šezdeset stadija» (Lk 24, 13).
Uvijek je taj treći dan,
kad se zdvojni i klonuli
uputimo u Emaus,
a da i ne slutimo:
Ti si uz nas, Gospodine.
Uvijek je taj treći dan
kad nam tvoju riječ
odnosi površni vjetar
i zakriva galama
premda je upravljena nama,
Gospodine.
Uvijek je taj treći dan,
kad smo oko tebe
na Lomljenju Kruha:
Koraci stanu, utihne oluja,
srce se razgori… otvorimo oči:
Ti si! Aleluja!
1.2. Motivacija (dvije mogućnosti):
a) Motivacijski razgovor:
Koje mjesto zauzima Euharistija u životu kršćana, u njihovu ponašanju prema drugima?
Ima li razlike u ponašanju onih koji redovito pohađaju euharistiju i onih koji to ne čine?
Ako ne, zašto?
b) Asocijativno razmišljanje na izraz: «razlomljeni kruh»
1.3. Najava teme:
Isus je božanski Putnik koji silazi s neba da bi putovao s ljudima. Na putu im tumači njihov život. Najljepša pripovijest putem jest ona o učenicima iz Emausa. Učenicima koji su u bijegu zbog razočaranja u svoje slomljene nade Isus tumači tajnu njihova života. To je divna slika za euharistijsko slavlje. Mi dolazimo na službu Božju kao ljudi koji su često u bijegu od samih sebe i pred istinom svog života. Isus nas želi pozvati da u Euharistiji opet pogledamo i shvatimo svoj život u svjetlu njegovih riječi i njegove oslobađajuće i rasvjetljujuće poruke.
GLAVNI DIO
2.1. Susret s cjelinom biblijskog teksta:
Izražajno čitanje teksta: «Dvojica učenika na putu u Emaus» (Lk 24, 13-35)
2.2. Emocionalno-psihološka stanka:
Sudionici ostaju kratko u šutnji kako bi biblijski tekst u njima odjeknuo stvarajući prve dojmove koje zatim na poticaj glasno iznose.
2.3. Izražavanje prvih dojmova:
srce im je gorjelo putujući sa «strancem»
mole Ga da ostane s njima jer se snoćilo
prepoznaju Ga u lomljenju kruha
2.4. Rad u skupinama:
Sudionici se dijele u 4 skupine od kojih svaka ima svoj tekst na kojem će raditi.
1. skupina:
Isus im se očitovao u lomljenju kruha.
Gdje prepoznati Isusa?
Što trebamo izmijeniti u svom životu, u svom srcu, u svom mentalitetu kako bismo mogli susresti Krista?
U mojoj župi, priča jedan vjernik, svake nedjelje ide oko 2500 vjernika na sv. misu, pa ipak u mojoj župi ima:
mladih koji se osjećaju odbačeni od odraslih
izrabljivanih i nezaposlenih radnika
zanemarenih, starih i bolesnih
roditelja koji nemaju čime nahraniti i obući svoju djecu
2. skupina:
Iz Isusova ukazanja učenicima u Emausu proizlazi da je euharistija otajstvo svjetla. Isus za sebe kaže «da je on svjetlo svijeta» (Iv 8,12).
Što može biti naša svjetlost?
Gdje i u kojim situacijama možemo biti svjetlo svijeta?
3. skupina:
Što vrijedi ako na stol Kristov stavljaš «kalež od suhog zlata», a On sam - Krist umire od gladi? Namirite najprije njegove potrebe, pa onim što pretekne po miloj volji resite i Njegov stol. Tim Mu pružate čašu od zlata, a ne date Mu čašu hladne vode. Dosljedno, dok redite kuću Božju, pazite da ne zanemarite potrebnog brata: On je mnogo dragocjeniji hram Božji nego ijedna zidana kuća. (sv. Ivan Zlatousti)
Kakve sve vrste siromaštva možemo sresti u našem vremenu?
Kako možemo pomoći ljudima našega vremena koji su «duhovno neishranjeni»?
4. skupina:
Put učenika ne može biti drugačiji od puta Učiteljeva. Isus nije slučajno povezao Euharistiju sa služenjem: perući noge učenika govori o značenju Euharistije.
Majka Terezija: «Naša Euharistija je nepotpuna ako nas ne privodi tome da s puno ljubavi služimo siromasima».
Josip Stadler (utemeljitelj sestara Služavki Maloga Isusa): «Dan Gospodnji je i dan zajedništva s ukućanima i solidarnosti sa bolesnima i potrebitima».
Kako postati kruh koji se lomi za druge?
Mogu li kršćani biti alternativa?
2.5. Iznošenje rezultata rada:
Svaki predstavnik skupine izvijesti o rezultatima rada u skupinama, a onda slijede eventualne korekcije i nadopune.
ZAKLJUČNI DIO
3.1. Sinteza (Integriranje i sažimanje glavnih rezultata rada):
Kad su došli na kraj svog putovanja, učenici kojima je «gorjelo» srce rekoše Isusu: Ostani s nama, Gospodine, jer dan je na izmaku. Ako želiš upoznati Gospodina, zadrži kod sebe stranca. Gostoljubivost je učenicima vratila Onoga kojeg im je sumnja oduzela. Po Euharistiji Crkva postaje ono što i prima: razlomljeni kruh za novi svijet. Trebamo postati ono što i primamo. Euharistijski kruh tajnovito ali zbiljno od nas čini narod svjedoka. Krist se dijeli svima. Traži i od nas da budemo oni koji će se svima dijeliti. Ne može se biti sjedinjen s Kristom i u isto vrijeme stajati po strani od ljudi koji su gladni i žedni, koji su stranci, zatvorenici, bolesnici, siromašni, nezaposleni. Kao što je Isus išao k carinicima i grešnicima, te za vrijeme svog zemaljskog služenja blagovao s njima, tako su i kršćani u Euharistiji pozvani solidarizirati se s odbačenima i biti znak Kristove ljubavi i svjetla.
Krist koji se ponazočuje u euharistijskom kruhu i vinu je onaj isti koji se uprisutnjuje u bližnjemu. Zajednica kršćana nije se sastajala na euharistijskim gozbama da bi se odvojila od svijeta, da bi pronašla mir u «izolaciji», da bi sama uživala, da bi se isključila iz poganskog svijeta i tako lakše ušla u zajedništvo s Kristom. Sastajemo se sa željom da se nahranimo, obogatimo i da svijetu u kojem jesmo donesemo hranu, mir, radosnu vijest i svjetlo Kristovo. Mir koji je bar jedan član obitelji doživio treba zavladati obiteljskim ozračjem. Euharistijska pretvorba treba voditi prema pretvorbi naše svakodnevnice u odnosu prema Bogu i bližnjemu. Upravo stoga Euharistija nas potiče na bratsku ljubav, pomaganje siromašnih, gladnih, bolesnih, starih, napuštenih, stranaca, doseljenika, zatvorenika. Upravo prema međusobnoj ljubavi, osobito prema najpotrebnijima, Krist će nas prepoznati kao svoje. «Što god učiniste… meni ste učinili» - govori Isus.
3.2. Aktualizacija:
a) Bibliodrama: psihodrama u kojoj se sudionik identificira s biblijskim likom ili simbolom (kruhom razlomljenim) te na intenzivan način izražava doživljeno iskustvo aktualizirano u trenutku suvremenosti. Koliko živimo od euharistije? Kako možemo pomoći drugima?
b) Likovno izraziti (različitim tehnikama) meditativne stihove molitvenog početka te napraviti poticajne plakate koji se mogu izložiti na razrednom panou u školi, ili u župi. Preporuča se staviti naglasak kako Euharistija mijenja čovjeka. Zašto se događa da mi moramo «mijenjati» Euharistiju da bi nam bila zanimljiva?
3.3. Domaća zadaća:
a) Pripremiti scensko izražavanje u Godini Euharistije: «Euharistija – zahtjev novog života».
b) S vjeroučiteljem ili župnikom pripremiti euharistijsko slavlje za sljedeću nedjelju: čitanja, uvode u čitanja, molitva vjernika, pjesme, prinos darova, te posebno organizirati pohod bolesnicima, siromašnima u župi ili im pomoći sudjelovati na euharistijskom slavlju.
c) Sudjelovati u organizaciji susreta poslije mise (agape) u vidu druženja, razgovora i upoznavanja potrebnih.
3.4. Molitveni završetak:
Emaus mi je
otvorio oči!
Još i danas se upitam
kako Ga uopće nisam
uspio prepoznati?
Njegov govor,
Njegov pogled,
Njegov sjaj u očima,
Njegove ruke…
Sve je to
odavalo Njega,
ali prepoznati Ga
bijaše uskraćeno
mom srcu.
I tek kad je uzeo kruh
i dao mi ga
s pogledom ljubavi
prepoznao sam
Učitelja!
(J. Šimunović)
|