__________________________________________________________________________
VI. tematska cjelina šestog razreda osnovne škole:
SAKRAMENTI - ZNAKOVI SUSRETA S BOGOM I LJUDIMA
nastavna jedinica:
ŽENIDBA
Ciljevi:
- definirati karakteristike kršćanskog braka i osobine bračne ljubavi
-
usporediti učenje Katoličke crkve o braku s drugim kršćanskim crkvama
-
spoznati da je čovjek pozvan na ostvarenje cjelovite komunikacije s osobom suprotnog spola
-
postati svjestan odgovornosti ljubavi i braka
Metodički sustav: kombinirani (Interpretativno-analitički s elementima stvaralačko-predavačkog)
Oblici rada: individualni i frontalni
Metodički postupci: usmeno i pismeno izražavanje, rad na tekstu, razgovor, vjeroučiteljevo izlaganje
Mediji komuniciranja: udžbenik, vježbenica, ploča, kreda, bilježnica;
radni list «Uspomena s vjenčanja»
GLOBALNA STRUKTURA SUSRETA
- Molitveno-meditativni početak
- Motivacija
- Najava teme
- Prvi susret s biblijskim tekstom
- Emocionalno-psihološka stanka
- Izražavanje prvih dojmova
- Interpretacija u užem smislu s elementima kraćeg izlaganja
- Stvaralačko izražavanje
- Sinteza s aktualizacijom
- Molitveno - meditativni završetak
TIJEK VJERONAUČNOG SUSRETA
Molitveno-meditativni početak
Susret započinjem znakom križa
Govorim: Evo me Isuse. I danas dolazim k tebi da mi kao uvijek zasjaš u tami. Osjećam se poput slikara koji slika dugu zimsku noć. Stabla pokrivena snijegom. Kuće puste. Svuda tama. Studeni oblaci. Htjedoh pokidati crtež, ali mi tvoja blaga ruka uzme kist. Što se dogodilo? Slika je promijenila izgled. Na prozoru jedne kuće naslikao si svjetlo. Zima je postala onakva da svatko za njom čezne.
To svjetlo, to su tvoji darovi, tvoji sakramenti. Hvala ti što te i danas mogu susresti. Hvala ti na riječima nade i utjehe: Ne bojte se! Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta! Amen
Znak križa
Motivacija
Podijelit ću vam uspomene s vjenčanja. Nemojte sada otvarati (zavezane su mašnom).
Promotrite fotografije. Nastavite rečenicu koja se nalazi na uspomeni: Bračna ljubav je kao...
Učenici imaju nekoliko minuta za rad. Nakon toga pozivam ih da pročitaju ono što su napisali.
Njihove riječi pišem na ploču.
Najava teme
Naveli ste svoje misli o bračnoj ljubavi. Pročitam još jednom njihove misli. Sva ta ljepota posvećena je u jednom sakramentu. Kojem? Sakramentu ženidbe. O tom sakramentu ćemo danas govoriti.
(Pišem naslov na ploču)
Prvi susret s biblijskim tekstom
Poslušajmo još jednom vama već poznat tekst o stvaranju čovjeka.
Interpretativno čitam tekst.
Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se i množite, i napunite zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u zraku i svim živim stvorovima što puze po zemlji." I reče Bog: "Nije dobro da čovjek bude sam: načinit ću mu pomoć kao što je on." Tada Jahve, Bog, načini sve životinje u polju i sve ptice u zraku i privede ih čovjeku da vidi kako će koju nazvati, pa kako koje stvorenje čovjek prozove, da mu tako bude ime. Čovjek nadjene imena svoj stoci, svim pticama u zraku i životinjama u polju. No čovjeku se ne nađe pomoć kao što je on. Tada Jahve, Bog pusti tvrd san na čovjeka te on zaspa, pa mu izvadi jedno rebro, a mjesto zatvori mesom. Od rebra što ga je uzeo čovjeku napravi Jahve, Bog ženu pa je dovede čovjeku. nato čovjek reče: "Gle, evo kosti od mojih kostiju, meso od mesa mojega! Ženom neka se zove, od čovjeka kad je uzeta!" Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu i bit će njih dvoje jedno tijelo. (Post 1, 27-28; 2, 18-24)
Emocionalno-psihološka pauza
Ostavljam učenike nekoliko trenutaka u tišini da tekst dublje odjekne u njima.
Izražavanje prvih dojmova
Što vam je u ovom tekstu neobično?
Interpretacija u užem smislu s elementima kraćeg izlaganja
Otvorite sada udžbenik na strani 113. Neka svatko pojedinačno pročita tekst "Bog stvori muško i žensko".
- Čovjek slika Božja Po čemu je čovjek slika Božja? Bog je ljubav. Što nam to govori?
- Žena je stvorena "od rebra" Što to znači? Veza muškarca i veza žene je veza ljubavi.
- Ustanova ženidbe Tko je ustanovio ženidbu? Bog je ustanovio ženidbu. Kojim riječima? Kome su riječi usmjerene? Muškarcu i ženi - jednom muškarcu i jednoj ženi. To je jedan od uvjeta kršćanskog braka monogamija - jedan muškarac i jedna žena. U islamu do 4 žene...
- Je li ovaj sakramenat tako ustanovljen u raju zemaljskom?
Zašto nije? Tko je ustanovio sakramente? Kada je to bilo? Isus je podigao ženidbu na razinu sakramenta.
- Je li Isus poslije govorio o sakramentu? Što je rekao? Pronađite još jednom rečenicu u udžbeniku? Ženidba je nerazrješiva. Što to znači? Po čemu? Za nas katolike ženidba je sakrament u kojem Isus daje djelatnu milost. Za protestante je samo ugovor... Mladenci sklapaju brak u potpunoj slobodi izgovarajući riječi privole.
Stvaralačko izražavanja
Pročitajte sada tekstove u paru u udžbeniku na str. 113., 114., 115. Iz svakog teksta izdvojite dvije ili tri riječi koje smatrate važnima. Rade nekoliko trenutaka i govore riječi koje su izdvojili. Riječi pišem na ploču.
1. par: Bog stvori muško i žensko (ostaviti oca, jedno tijelo...)
2. par: Ljubav Božja kao uzor (slika Božje ljubavi...)
3. par: Obećanje koje se trajno obnavlja (ugovor ljubavi, sloboda, odgovornost, voljeti...)
4. par: Kršćanska ženidba (znak vjere, Savez, znak ljubavi)
5. par: Pobjeda i trajnost ljubavi (znak, pečat, ljubomora...)
Govorim učenicima: Okrenite sada vaše uspomene s vjenčanja. Pročitajte u sebi još jednom riječi koje ste izdvojili. Služeći se tim riječima napišite poruku onima koji su sklopili sakrament ženidbe. Možete poruku uputiti svojim roditeljima. Možete početi: "Dragi roditelji, ne zaboravite da je sakrament ženidbe..."
Pišu 5 -7 minuta. Nekoliko učenika pročita svoj rad.
Sinteza s aktualizacijom
U ovim tekstovima i vašim razmišljanjima rekli smo najvažnije o kršćanskoj ženidbi. Otvorite sada uspomene s vjenčanja. Najvažnije su supružnici zapisali, ali im u svakoj rečenici nedostaje jedna te ista riječ. Pronađi tu riječ. Netko od učenika pročita glasno tekst.
_____________ je ustanovio sakrament ženidbe. _____________ je bio na svadbi u Kani. _____________ je blagoslovio mladence. _____________ je rekao: Što Bog združi čovjek neka ne rastavlja. Sakrament ženidbe dijele supružnici jedno drugom, a _____________ daje svoj dar milosti za vjernost, za ljubav, za praštanje i kršćanski odgoj djece. Muž treba ljubiti ženu i žena muža baš kao što je _____________ ljubio Crkvu.
Danas razmišljajte o ovoj izreci ______________________________________ .
(Neka otvore radne bilježnice i izaberu najljepšu izreku na str. 97. Mogu reći zašto su je izabrali.)
Meditativno - molitveni završetak
Hvala ti Gospodine na milosti koju daješ mojim roditeljima. Na daru života i daru ljubavi. Hvala ti na sakramentu ženidbe kojim si povezao meni dvoje najdražih ljudi, moje roditelje. Molim te da u poteškoćama života dođeš u naš dom kao što si došao na svadbu u Kani Galilejskoj. Usliši molitve Djevice Marije koja će ti kao i u Kani reći: Sinko, nemaju snage... Sinko, nemaju strpljenja... Udijeli im snage da znaju svaki dan ponoviti riječi privole: "Uzimam tebe u dobru i u zlu, u zdravlju i u bolesti. Ljubit ću te i poštovati u sve dane života svoga. Slava Ocu...
Marina Šimić
___________________________________________________________
 |
 |
| |
_____________ je ustanovio sakrament ženidbe.
_____________ je bio na svadbi u Kani.
____________ je blagoslovio mladence.
____________ je rekao: Što Bog združi čovjek neka ne rastavlja.
Sakrament ženidbe dijele supružnici jedno drugom, a _____________ daje svoj dar milosti za vjernost, za ljubav, za praštanje i kršćanski odgoj djece.
Muž treba ljubiti ženu i žena muža baš kao što je _____________ ljubio Crkvu.
Danas razmišljajte o ovoj izreci ______________________________________
______________________________________
______________________________________
|
|