SPLITSKO-MAKARSKA NADBISKUPIJA
KATEHETSKI URED

Poljana Kneza Trpimira 7 21 000 Split
021/407-514 Faks: 021/ 407-524
katehetski.ured@st.htnet.hr
KATEHEZE

__________________________________________________________________________

VII. tematska cjelina četvrtog razreda osnovne škole:

GRADIMO KRISTOVU CRKVU

     nastavna jedinica:

JA I MOJA ŽUPNA ZAJEDNICA

Ciljevi:

1. SPOZNAJNI: Upoznati koje sve osobe i službe postoje u životu i radu župne zajednice. Posvijestiti i spoznati vlastite sposobnosti, te otkriti kako sa svojim sposobnostima mogu doprinjeti svojoj župnoj zajednici.
2. ČUVSTVENI: Razvijati osjećaj pripadnosti župnoj zajednici. Osjetiti radost sudjelovanja u životu i radu župne zajednice.
3. DJELATNI: Poticati vjeroucenike na sudjelovanje u životU i radu župne zajednice.

Metodički sustav: Kombinirani: predavačlko - stvaralački

Oblici rada: frontalni (čelni), grupni rad, individualni

Metodički postupci: izlaganje, razgovor, čitanje teksta, interpretacija, tumačenje, usmeno, pismeno i likovno izražavanje, glazbeno izražavanje uz gestikulaciju

Nastavna sredstva i pomagala (mediji): ploča, kreda, bilježnica, olovka, biblijski tekst, radni listići, hamer papir, nožice, ljepilo, vjerski časopis, grafoskop.

DIDAKTIČKO-METODIČKA ARTIKULACIJA SATA (GLOBALNA STRUKTURA)

  • Molitveni početak
  • Motivacija i uvod u temu
  • Razrada teme i objašnjenje sadržaja i pojmova metodom predavanja, pripovijedanja i razgovora
  • Pismeno, likovno i glazbeno stvaralačko izražavanje; grupni rad
  • Iznošenje rezultata rada .
  • Sinteza s aktualizacijom
  • Molitveni završetak - pjesma

TIJEK VJERONAUČNOG SUSRETA

Molitveni početak:

Isuse, Ti si s nama.
Zato smo radosni.
Mi smo tvoji prijatelji.
Ti nas pozivaš da budemo s Tobom.
Ti nas voliš.
Hvala Ti za sve. Amen.
Slava Ocu ...

Motivacija i uvod u temu:

- Kratka pitanja: Trenira li itko nogomet, košarku, stolni tenis, odbojku, vatrepolo ... ? Zašto trenirate? Zašto si izabrao baš taj sport? Što vam se najviše sviđa na treningu? Koga ste sve tamo upoznali? Postoje li u toj grupi neka, pravila, različite uloge, različita zaduženja? Imate li u svojoj obitelji neke obaveze? Što vam je najdraže pomagati roditeljima? Poznajete li još neke zajednice, društva i grupe u kojima se Ijudi okupljaju? Opišite ih (Ova pitanja koristite po potrebi. Postaviti još neka slična pitanja ako tako nalaže situacija i sadržaj odgovora koji budu ponuđeni.)

- Igra asocijacije kao uvod u temu:

svećenički red

dobri

dječji

velika

vodi

zli

mješoviti

kamena

naučava

svih boja

pjevaju

križ

ispovijeda

ljudi

stariji

Božja kuća

??? (svećenik)'

??? (narod)

??? (zbor)

??? (Crkva)

??????ŽUPNA ZAJEDNICA ?????

Razrada teme i objašnjenje sadržaja i pojmova metodom predavanja, pripovijedanja i razgovora:

- pitanja: Što je to župna zajednica ili župa? Tko se sve u njoj nalazi? Jesmo li i mi članovi župne zajednice? Kako smo postali Članovi župne zajednice? Opiši kako si ti već pomagao u župi!

- izlaganje: Crkva- velika zajednica Kristovih učenika - počela je nastajati još za Isusova života. Klica iz koje se ona razvila bili su već prvi Isusovi učenici, osobito dvanaestorica njegovih apostola na čelu s Petrom kome je Isus obećao da će biti kao stijena na kojoj će sagraditi svoju Crkvu.
No Crkva je u pravom smislu rođena tek nakon Isusova uskrsnuća - na dan silaska Duha Svetoga nad apostole. Tada su apostoli i drugi učenici, ispunjeni i poneseni snagom Isusova Duha, počeli radosno i hrabro rtaviještati Radosnu vijest o Isusovu uskrsnuću. Ta se Radosna vijest brzo proširila po cijelom svijetu. Među navjestiteljima Radosne vijesti posebnim se žarom i sposobnošću isticao apostol Pavao; koji se na čudesan način obratio, te od žestokog progonitelja kršćana postao najgorljiviji širitelj kršćanske vjere. On je na svojim putovanjima osnovao mnogo kršćanskih zajednica. Pavao je propovijedao Radosnu vijest svim ljudima: siromasima i bogatašima, zdravima i bolesnima, starima i mladima, djeci, školovanim Ijudima, vojnicima, trgovcima, seljacima, mudracima, filozofima ... Mnogi su od njih postali kršćani. Sveti Pavao je znao da svi oni imaju različite sposobnosti. Zato im je jednom zgodom rekao .... (čitenja teksta 1 Kot 12, 4-11).

I danas po cijelom svijetu postoje i nastaju nove kršćanske zajednice. Crkva, je veliki izabrani Božji narod, raširena, po svemu svijetu kojoj je na čelu Papa, rimski biskup. Ta velika Crkva se sastoji od mjesnih crkava ili biskupija. Biskupija se sastoji od manjih kršćanskih zajednica koje se zovu Župne zajednice ili Župe.

Vi ste već na početku spomenuli ponešto tome što je to župa, tko se sve u njoj nalazi, što se sve događa u životu župne zajednice. Sada ćemo pokušati malo bolje upoznati život i rad župske zajednice (cijelom razredu se podijele radni listovi A1 i A3). Članovi župne zajednice postajemo po krštenju. Evo, ovdje vidimo kako postoje u životu i radu župne zajednice različiti ljudi i službe. Svećenik predvodi svetu misu; (pitanje: Što sve on još radi?). Postoje, kako vidimo, tu još neke službe. To su: izvanredni djelitelji sv. pričesti, čitači, pjevači, ministranti, vijećnici ... (pitanje: Možete li se sjetiti sada još nekih službi koje postoje u župi?). Osim ovoga što vidimo na radnim listovima, postoje još neke službe i manje zajednice: vjeronaučne grupe, molitvene zajednice, karitas, te uz to kapelan, vjeroučitelj. U mojoj župi postoje još bratimi i žudije. Bratimi se brinu za održavanje prostora u crkvi i sudjeluju unekim obredima. Žudije su rimski vojnici koji čuvaju Isusov grob.

No, vratimo se malo sv. Pavlu. On je rekao da postoje u zajednici različite službe. Zašto? Zato što postoje u zajednici ljudi s različitim sposobnostima. (pitanja: Što misliš što možeš ili znadeš najbolje učiniti? Što je tebi najdraže raditi? Koje sve sposobnosti imaš?)

Svi smo mi u župnoj zajednici jednako vrijedni i svi smo punopravni njezini članovi. Svi mi imamo isto poslanje: naviještanje i ostvarivanje Isusove Radosne vijesti. Svatko od nas treba pokloniti župnoj zajednici svoje najbolje sposobnosti (darove) i svatko treba što bolje vršiti svoju službu. Svi se trebamo radovati darovima ostalih članova zajednice i svatko treba poštivatj drugoga u vršenju službe koja mu je povjerena... Naše sposobnosti trebamo otkrivati, prihvaćati i poklanjati drugima. Što budemo više poklanjali svoje vrijeme i sposobnosti župnoj zajednici, više ćemo osjećati ono što župna zajednica daruje nama. (pitanje: A što nam ona to daruje ili poklanja?). Daruje nam ljubav, radost; sreću ...

Pismeno, likovno i glazbeno stvaralaštvo
Izražavanje; grupni rad

- vjeroučenici su podijeljeni u četiri grupe. Svaka grupa ima svoj zadatak koji će pokušati izvršiti te na kraju sata prezentirati.

1. grupa: opišite kako izgleda vaša župa (ime župe, župnika; vjeroučitelja, zbor, ostale grupe). Možete napisati što vam se u vašoj župi najviše sviđa.

2. grupa: Svatko u grupi napiše svoje tri-četiri sposobnosti. Prema sposobnostima neka odredi što bi on mogao ili volio raditi u župnoj zajednici.

3. grupa: Izrezati slike iz ponuđenih časopisa i sastaviti pano na temu "Ja i moja župna zajednica".

4.grupa: Ova grupa ima dva zadatka. Prvo, trebaju napisati nekoliko riječi koje govore što sve njima pruža župna zajednica. Te riječi trebaju izraziti u gestama. Drugo, pjevati pjesmu "Kriste u tvoje irne", te i nju pokušati izraziti u gestama.

Iznošenje rezultata rada

- grupe nastupaju i iznose rezultate onim redoslijedom kako su i imenovane.

Sinteza i aktualizacija

- pitanja: Sudjelujemo li mi dovoljno u životu župne zajednice? Ako jesmo; recite što vam se najviše sviđa; kako bi ste objasnili drugima zašto volite raditi, moliti, igrati se i sudjelovati u životu župne zajednice? Ako nismo, zašto nismo, u čemu, je problem?

-sinteza: (prozirnica)


JA I MOJA ŽUPNA ZAJEDNICA

1. Župna zajednica je Božja obitelj

2. Po krštenju smo svi postali članovi Božje obitelji

3. U župnoj zajednici postoje različite službe i zadaće

4. Svi mi možemo sudjelovati u životu župne zajednice

5. Ono što možeš, znaš i voliš, to i pokaži u svojoj župi

 


JA I MOJA ŽUPNA ZAJEDNICA

- Župna zajednica je Božja obitelj

- Po krštenju sam i ja njezin član

- Moje sposobnosti = moje mjesto u župi
________ (?????)_____ (?????)

 

 

molitveni završetak :

Kriste u Tvoje ime
Sad smo ovdje svi.
O, da , mi vjerujemo
Da si s nama Ti.
Bez Tebe bili bi smo
Bijedni, preslabi,
Za život nam snage daj!

 

 

Tomislav Medak

_____________________________________________________

A1

NEKI ČLANOVI ZAJEDNICE POMAŽU DA MISA BUDE SVEČANIJA

 
    SVEĆENIK
PREDVODI SVETU MISU

IZVANREDNI DJELITELJ SV. PRIČESTI
POMAŽE SVEĆENIKU PODIJELITI PRIČEST

ČITAČI
ČITAJU MISNA ČITANJA
PJEVAČI
PREDVODE LITURGIJSKO PJEVANJE
MINISTRANTI
POMAŽU SVEĆENIKU KOD OLTARA
VIJEĆNICI
POMAŽU POTREBAMA ZAJEDNICE

__________________________________________

A2

MOJA ŽUPSKA ZAJEDNICA

Opiši ukratko svoju župu.

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________


(Ministrantski radni listovi -str. 8)

__________________________________________

A3

ŽUPSKA ZAJEDNICA

Naziv župe:

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Župnik, župni vikar, đakon, kateheta

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Župna tajnica, sakristan, zvonar

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Vijeća u župi

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Orguljaš, zborovođa, skupine i društva

________________________________________

________________________________________

________________________________________


(Ministrantski radni listovi -str. 4)